WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Prostato Stem (Herbagetica)+informații - a încercat cineva ?
Lun 10 Sept 2018 - 19:56 Scris de Crisseu

» SPERMOCULTURA CU PCR
Dum 2 Sept 2018 - 0:36 Scris de luptatorul

» Sumetrolim - l-ati luat ? Ati avut reactii adeverse ?
Dum 2 Sept 2018 - 0:17 Scris de luptatorul

» Scoaterea prostatei
Sam 14 Iul 2018 - 13:23 Scris de cursor

» TRATAMENT BACTERIOFAC GEORGIA
Vin 13 Iul 2018 - 23:09 Scris de COV

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 13 Iul 2018 - 1:13 Scris de viorel

» Injectii prostata Guercini
Vin 6 Iul 2018 - 13:39 Scris de COV

» Tratament timp de 3-6 luni
Vin 22 Iun 2018 - 22:15 Scris de Necajitu15

» TMS ( The Mind Body Syndrome) Sindromul Miozitei cauzat de Tensiune musculara
Joi 14 Iun 2018 - 6:51 Scris de Italianico

Scoaterea prostatei

In jos

Scoaterea prostatei

Mesaj Scris de Forest77 la data de Mier 25 Apr 2018 - 3:37

Cunoasteti pe cineva care si-a scos prostata? Poate fi asta solutia finala si permanenta? Stiu ca exista riscul de impotenta si incontinenta a urinei, ejaculare in vezica. Alte efecte? Prolapsul vezicii sau al colonului? Oare cat timp se poate trai fara prostata? Daca nu am succes cu injectiile in prostata ma gandesc si la varianta asta dar nu stiu pe nimeni care sa fi scos prostata sa aflu cum e.

Forest77

Sex : masculin Mesaje : 24
Data de inscriere : 09/02/2018
40
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: Scoaterea prostatei

Mesaj Scris de tudor16 la data de Joi 26 Apr 2018 - 4:11

Forest77 a scris:Cunoasteti pe cineva care si-a scos prostata? Poate fi asta solutia finala si permanenta? Stiu ca exista riscul de impotenta si incontinenta a urinei, ejaculare in vezica. Alte efecte? Prolapsul vezicii sau al colonului? Oare cat timp se poate trai fara prostata? Daca nu am succes cu injectiile in prostata ma gandesc si la varianta asta dar nu stiu pe nimeni care sa fi scos prostata sa aflu cum e.

Totul depinde de ce tip de operatie se face si cat e de bun chirurgul, dar si de varsta ta.
Eu am inteles ca impotenta si incontinenta urinara apar mai mult la barbatii batrini care isi scot prostata pentru ca au cancer(unica solutie pentru ei, daca canerul nu s-a extins).
Nu prea exista barbati tineri care isi scot prostata.
In schimb, dupa scoaterea completa a prostatei nu mai ejaculezi niciodata si nu poti face copii, asta e sigur 100 %.
Fara prostata poti trai mult si bine, ea nu are nici un rol important, doar produce secretia prostatica care e folosita pentru cresterea duratei de viata a spermatozoizilor.

Eu am citit niste istorii, un barbat din America si-a scos prostata pentru ca nu mai stia ce sa faca, nici un tratament nu l-a ajutat, dar a zis ca unica solutie este scoaterea completa a prostatei.
Initial el a facut TURP si a scos o parte din prostata, dar nu l-a ajutat, abia dupa ce a scos-o complet a scapat de problema.
Din pacate nu a zis ce varsta are, si nu a spus daca are impotenta sau incontinenta, dar a zis ca a scapat de durerea insuportabila complet.

Totusi, am citit ca la barbatii tineri exista un risc mai mic de aparitie a impotentei si incontinentei si pe parcursul timpului dispar aceste probleme.
Oricum, pentru incontinenta am inteles ca se poate face niste fizioterapie si se rezolva in timp. Referitor la impotenta, depinde de chirurg, daca e bun si nu lezeaza nervii de la prostata, nu iti apare aceasta problema. 
Chestia este ca ei fac aceasta operatie mult mai des la pacientii care au cancer, si daca au cancer ei le scot si nervii care raspund de erectie, dar poti sa vorbesti cu un chirurg si sa il intrebi, daca nu ai cancer si pur si simplu prostatita, cred ca ar putea lasa nervii in pace si nu i-ar leza sau scoate.

tudor16

Sex : masculin Mesaje : 33
Data de inscriere : 23/04/2018
25
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Joi 26 Apr 2018 - 4:15

Poti sa imi spui te rog, ce fel de prostatita ai: bacteriana sau nonbacteriana? ai si calcifieri?

Eu la fel ma chinui cu problema asta si dupa ce am facut masaj la prostata s-a inrautatit mult problema Sad
La mine nu exista bacterii, am facut multe teste si nu am gasit nimic, in schimb am calcifieri Sad

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Joi 26 Apr 2018 - 6:37

Da-mi te rog numarul tau de telefon in privat sau adresa de email, as vrea sa te intreb ceva, si iti povestesc si eu mai multe.

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de iionu88 la data de Joi 26 Apr 2018 - 7:02

salut, sunt de varsta apropiata cu tine , te inteleg prin ce treci,eu zic sa nu te grabesti cu scoaterea prostatei, incontinenta si mai ales impotenta pe viata nu as risca, incearca pe langa tratamentele naturiste expuse pe acest sait sa ies in oras des, prieteni multi,sala , sport in aer liber toate astea te vor face sa mai uiti de boala asta ,fa-ti o prietena , o fata care nu a fost prea umblata de preferat sa nu aiba mari pretentii sexuale de la tine, daca stai mult axat pe prostatita o iei razna,oricum mi-am pierdut mult increderea in mine in ceea ce priveste femeile...
am cam aceleasi probleme ca tine , in plus mai am si probleme de erectie , adica mai mult de 2-3 ori pe zi nu pot face sex, si am nevoie de multa pauza intre acte, tu cum stai la capitolul asta?

iionu88

Sex : masculin Mesaje : 54
Data de inscriere : 23/10/2017
23
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Joi 26 Apr 2018 - 9:25

iionu88, nici nu cred ca e recomandat mai mult de 2-3 ori pe zi Very Happy
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 216
Data de inscriere : 10/11/2010
44
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Joi 26 Apr 2018 - 10:55

iionu88 a scris:salut, sunt de varsta apropiata cu tine , te inteleg prin ce treci,eu zic sa nu te grabesti cu scoaterea prostatei, incontinenta si mai ales impotenta pe viata nu as risca, incearca pe langa tratamentele naturiste expuse pe acest sait sa ies in oras des, prieteni multi,sala , sport in aer liber toate astea te vor face sa mai uiti de boala asta ,fa-ti o prietena , o fata care nu a fost prea umblata de preferat sa nu aiba mari pretentii sexuale de la tine, daca stai mult axat pe prostatita o iei razna,oricum mi-am pierdut mult increderea in mine in ceea ce priveste femeile...
am cam aceleasi probleme ca tine , in plus mai am si probleme de erectie , adica mai mult de 2-3 ori pe zi nu pot face sex, si am nevoie de multa pauza intre acte, tu cum stai la capitolul asta?
In general de cand am avut primul simptom, eu niciodata nu am ejaculat mai mult de 1 data pe zi, am incercat asta o singura data si mi-a dat o durere puternica in testiculul drept, in general dupa fiecare ejaculare simteam durere sau disconfort.
Nu iti fa griji de erectie, am un coleg de 27 de ani si e sanatos, nu are prostatita si a zis ca nu poate face sex de mai multe ori pe zi, a zis ca nu mai are erectia ca la 20 de ani.
Sincer sa iti spun, dupa ce am facut masajul la prostata, mi-a afectat erectia.Imi amintesc ca era la vreo 40 % fata de cum era inainte si cand ejaculam parca nu simteam nimic. Iti dai seama ce spaima am tras dupa ce am vazut asta dupa masaj.
Acum dupa o luna, parca si-a mai revenit erectia, si orgasmul e mai ok, dar oricum parca inca tot nu e ca inainte. Sunt zile cand ma apuca durerea de spate care am simtit-o atunci dupa masaj si erectia scade rapid si apar si problemele la urinare.
Intr-un cuvant masajul asta m-a distrus tare.

Stii pe cineva care a incercat masajul la prostata si si-a revenit? Mi-i frica ca o sa raman cu aceste efecte pe totdeauna Sad

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de Forest77 la data de Vin 27 Apr 2018 - 6:03

Eu cred ca prin calcifiere are loc reactia organismului de a izola infectia. Un urolog mi-a zis sa ma gandesc la aceasta calcifiere ca la o buba in nas care s-a uscat sau care irita zona. In calcifiere mai pot fi sau nu bacterii care sa iasa sau nu din ea. Daca bacteria este in zona asta uscata, mai greu sa iasa in analize de secretii.

Forest77

40

Sus In jos

Mesaj Scris de iionu88 la data de Vin 27 Apr 2018 - 11:56

Ma gandesc si sper ca in ceva timp organismul sa rezolve infectia intr-un fel...iar noi sa il ajutam prin cresterea imunitatii si antibiotice naturale

iionu88

Sex : masculin Mesaje : 54
Data de inscriere : 23/10/2017
23
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Sam 19 Mai 2018 - 2:05

Eu sincer, m-am gandit ca o sa incerc multe tratamente naturiste, dupa ce antibioticele nu ajuta(eu nu am reusit sa depistez vreo bacterie, dar am incercat antibiotice).
Daca nici un tratament naturist nu va ajuta, eu o sa recurg la operatia de scoatere totala a prostatei.
m-am gandit bine la asta si cred ca mai bine sa fiu impotent decat sa ma chinui toata viata cu dureri si probleme la urinare, mai ales noaptea Sad
Chiar si incontinenta nu e asa de rea decat sa urinezi des noaptea si sa nu te poti odihni calumea. Oricum incontinenta am inteles ca se poate rezolva in timp mai ales daca esti tinar, si chiar si impotenta are un risc mai mic de aparitie dupa operatie daca ai un organism tinar.

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian32 la data de Sam 19 Mai 2018 - 10:36

-is putine cazuri in care ramai impotent dupa protatectomie(depinde si de chirurg) ramai cateva luni dupa operatie. ce-i sigur, ramai infertil.
-eu ma gandesc asa ca decat impotent si cu prostata+restul problemelor bine impotent si fara ea insa problema ii ca asa tineri nu te opereaza nimeni decat prin strainatate...

Cristian32

Sex : masculin Mesaje : 15
Data de inscriere : 21/01/2018
21
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Sam 19 Mai 2018 - 11:08

Cristian32 a scris:-is putine cazuri in care ramai impotent dupa protatectomie(depinde si de chirurg) ramai cateva luni dupa operatie. ce-i sigur, ramai infertil.
-eu ma gandesc asa ca decat impotent si cu prostata+restul problemelor bine impotent si fara ea insa problema ii ca asa tineri nu te opereaza nimeni decat prin strainatate...
Sa stii ca nu prea ai dreptate.
Eu am citit ca in SUA de exemplu, multi medici nu vor sa opereze pentru ca in SUA legile sunt dure si multi americani aleg Europa.
Eu am fost la un urolog si el mi-a povestit ca cunoaste un barbat tinar din Timisoara, care si-a facut operatia, si atunci el mi-a zis ca in general majoritatea nu au nevoie de operatie, posibil ca sa ma incurajeze, dar cred ca asa si este, multi nu vor sa o faca din cauza ca le este frica de efectele adverse.
Chiar si prietena mea mi-a spus ca cunoaste o familie destul de tinara, in care barbatul avea prostatita si dupa ce a facut primul copil a facut repede operatia(cred ca avea vreo 30 de ani, asa imi amintesc).
Eu cred ca mai degraba gasesti aici in Romania medic care e dispus sa faca operatia, sau prin Republica Moldova.
In Vest si SUA e posibil sa aiba tot felul de protocoale timpite si alte legi aiurea si din cauza asta nu vor sa opereze pe cei cu prostatita(nu conteaza varsta, ei vor sa te opereze numai daca ai cancer).

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de Forest77 la data de Mier 30 Mai 2018 - 5:04

In SUA deja se face operatia si se strang date pentru studii. Uite un site cu rezultate de succes dupa operatii. De asemenea date cu toate celelalte variante de tratament, unele incercate si de noi fara succes: http://prostatitissurgery.com/#2782

Forest77

40

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Mier 30 Mai 2018 - 5:25

Forest77 a scris:In SUA deja se face operatia si se strang date pentru studii. Uite un site cu rezultate de succes dupa operatii. De asemenea date cu toate celelalte variante de tratament, unele incercate si de noi fara succes: http://prostatitissurgery.com/#2782
Operatia asta nu e complicata si s-ar putea face in orice spital dintr-un oras mai mare. E aceeasi operatie care e folosita pentru scoaterea prostatei cand exista cancer de prostata.
Am citit aici pe forum ca adrianux s-a dus exact la acest medic din America si acela a refuzat sa ii faca operatia, a zis sa faca sport si bai fierbinti in jacuzzi si daca nu ii trece sa revina la el Very Happy
Bine ar fi sa fie adrianux sa confirme si sa spuna mai multe despre ACEST medic.

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de Forest77 la data de Lun 11 Iun 2018 - 4:29

Am intrebat la Brasov, raspunsul a fost urmatorul:
Operatia de prostatectomie se face numai robotic, este o echipa de la Cluj formata din prof Coman Ioan si Nicolae Crisan . Costul operatiei este de 12.000 euro + cazare 650 lei/zi + analize preoperatorii. Iniante de operatie trebuie sa aveti un consult la unul din medicii de mai sus, consult ce se poate face si la clinica noastra.
Spitalul Sf. Constantin - Brasov, Romania 500091, 49 Iuliu Maniu St.

Forest77

40

Sus In jos

Mesaj Scris de Forest77 la data de Lun 11 Iun 2018 - 4:30

Dar nu stiu daca se aproba acrasta operatie in Romania pentru prostatita cronica.

Forest77

40

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor16 la data de Lun 11 Iun 2018 - 7:21

Forest77 a scris:Dar nu stiu daca se aproba acrasta operatie in Romania pentru prostatita cronica.
Posibil ca nu se aproba nicaieri in lume pentru ca chiar si in Vest sunt foarte putini medici care fac asa ceva.
Cred ca la clinicile private se aproba daca pacientul isi da acordul.
Doar femeile care isi pun silicoane tot se expun la niste riscuri si asa fel de operatii se fac doar in clinici private.

tudor16

25

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Sam 14 Iul 2018 - 10:38

Eu l-am întrebat personal pe dr Coman despre operație în 2017...a ezitat ușor apoi a zis ca numai în caz de diabet sau abces prostatic.Asta după ce i-am spus toate tratamentele care le-am făcut, nu mi-a mai dat nici un tratament, a desenat pe plicul cu analize o sinusoida și mi-a zis ca asa-i boala....cand ești sus când ești jos...eram intr-o etapa când nu ma durea nimic dar programasem consultația anterior!

cursor

Sex : masculin Mesaje : 19
Data de inscriere : 20/06/2016
43
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de Forest77 la data de Sam 14 Iul 2018 - 11:36

Mai sunt si spitalele Regina Maria si Monza in Bucuresti care au robotul da Vinci sau alte spitale cu doctori care opereaza deschis, mai la toate spitalele de urologie de stat dar nu vor daca nu ai cancer. Macar la privat ar fi putut sa ne inteleaga ca mai bine preferam fara prostata si cu o viata fara durere decat sa ne lase asa.

Forest77

40

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Sam 14 Iul 2018 - 13:23

În mod sigur ,dacă te duci cu banii la mana găsești pe cineva dispus...

cursor

Sex : masculin Mesaje : 19
Data de inscriere : 20/06/2016
43
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: