WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Scoaterea prostatei
Sam 14 Iul 2018 - 13:23 Scris de cursor

» TRATAMENT BACTERIOFAC GEORGIA
Vin 13 Iul 2018 - 23:09 Scris de COV

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 13 Iul 2018 - 1:13 Scris de viorel

» Injectii prostata Guercini
Vin 6 Iul 2018 - 13:39 Scris de COV

» Tratament timp de 3-6 luni
Vin 22 Iun 2018 - 22:15 Scris de Necajitu15

» TMS ( The Mind Body Syndrome) Sindromul Miozitei cauzat de Tensiune musculara
Joi 14 Iun 2018 - 6:51 Scris de Italianico

» A Headache in the Pelvis - Stanford Protocol- o noua teorie despre prostatita si CPPS.
Dum 3 Iun 2018 - 21:26 Scris de tudor16

» POVESTEA MEA
Joi 31 Mai 2018 - 1:04 Scris de tudor16

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 20 Mai 2018 - 11:28 Scris de tudor16

prostatita si sport

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: prostatita si sport

Mesaj Scris de alex la data de Mier 10 Apr 2013 - 8:46

RĂSPUNS PENTRU DRAGOȘ: Am făcut episoade infecțioase bacteriene cu E-COLI, cele mai multe și o dată cu KLEBSIELLA PNEUMONIAE și STREPTOCOCCUS FAECALIS, găsite în lichidul prostatic. Nu e neapărat nevoie să le iei de undeva. Vin ele pe fondul sistemului imunitar scăzut și altele. Prostatita deși e o boală foarte răspândită, nu se prea cunosc cauzele nici la cea bacteriană nici la cea neinfecțioasă. Eu din 2009 și până în 2011, cam din trei în trei luni am făcut proba STAMEY. Nu e dureroasă dar e neplăcută din cauza disconfortului mai mult psihic pe care ti-l dă. Acum fac această analiză doar o dată pe an - pentru că mă simt mult mai bine - și pentru că vreau să știu cum stau, mai ales că azi-mâine trec de 45 de ani și atunci fiecare dintre noi, ar trebui să fim mai atenți la prostată. Anul trecut în aprilie am făcut analiza ultima dată, ieșind negativă, deci, mă pregătesc să o fac din nou.Am uitat să spun că de doi ani pe lângă ce am mai scris în mesajul precedent, beau zilnic doi litri de apă, chiar forțat de multe ori pentru că mersul mai des la baie mă face să cred că bacteriile sunt eliminate din prostată, ferindu-mă de efectul băltirii pe fundul acesteia. Multă sănătate.

alex

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/04/2011
49
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Joi 11 Apr 2013 - 6:55

mersi pt. raspuns alex sa dea dumnezeu sa ne mearga bine tuturor . multa sanatate !

dragos

Sex : masculin Mesaje : 75
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de alex la data de Mar 7 Mai 2013 - 23:06

HRISTOS A ÎNVIAT! Salut Dragoș și mersi de întrebare, mă simt bine, deocamdată, dar rămân conștient că pot sa am probleme periodic. Asta e bine, pentru că mă ține în priză și încerc să am grijă. Analizele au ieșit bune, însă și anul trecut au ieșit perfect, iar în toamnă am făcut un episod acut de infectie urinara și o lună am luat antibiotice, așa că cum îți spun, sunt vigilent. Încerc să te înțeleg pentru că și eu trei ani de zile am trecut prin aceleași treburi. Și unii și alții din medici au dreptate atunci când ți-au spus varianta lor cu privire la boala ta. Însă, de sexul neprotejat ar trebui să te temi mai tare de bolile sexuale grave - SIDA; HEPATITE - decât de bacterii, care, după spusele medicilor la care am umblat eu, ele oricum se află în corpul nostru, diferența între noi, cei pățiți și cei sănătoși, e sistemul imunitar al fiecăruia. La femei e mai complicat cu sexul neprotejat pentru că ele iau ușor orice boală transmisibilă pe cale sexuală, inclusiv infecții urinare. La noi e mai greu din cauza că avand organul urinar mai lung, bacteriile ajung mai greu, dar nu e imposibil, normal. Trebuie să lupți în continuare și vei vedea că o să stăpânești boala. Ar trebui să încerci în paralel să cauți un doctor HOMEOPAT, dar medic și nu orice tip care se dă savant în homeopatie. De ce îți spun asta? Pentru că de sistemul imunitar, ei sunt cei mai buni. Mie mi-au fost recomandați chiar de un profesor universitar de la Facultatea de medicină. Eu nu m-am ținut de indicațiile medicului homeopat, pentru că nu am avut răbdare, spunându-mi că dureaza tratamentul cam un an sau doi. Dar dacă m-aș fi simțit rău, reluam negreșit colaborarea. În concluzie, părerea mea, e să scapi întâi de dureri și de indispoziții, foarte mulți medici spun că atunci când sunt episoadele acute ale prostatitei - febră, dureri, infecții - starea bolnavului ca indispoziție e asemănată cu infarctul de miocard. Ce bine că nu e așa de gravă ca temuta boală a inimii. Iar cu bacterii sau nu, trebuie să îți faci un plan ca să fii pregătit când monstrul iese din bârlog. Multă sănătate.

alex

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 07/04/2011
49
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 26 Iun 2013 - 23:59

salutare again,mai am si eu o intrebare ,va rog frumos care stie sa ma ajute si pe mine.ieri am fost la control prostata e de dimensiuni normale acu dar la tuseu inca era inflamata putin . pot face sport sau sa mai astept sa nu mai fie inflamata?doctorul mi-a spus sa fac sport dar ma gandesc atat timp cat inca e inflamata sa nu acc procesul.va multumesc pentru raspuns

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Centeri Marius Ionut la data de Joi 27 Iun 2013 - 0:45

Buna maradonel.

La unele persoane sportul face bine la altele nu.
Trebuie sa vezi cum e la tine.
Oricum depinde si ce sport faci, alergatul si fotbalul de exemplu mie nu imi fac bine.
In schimb stretchingul ( care nu e tocmai un sport ) imi face foarte bine.
Faci odata, vezi cum e. Daca e de rau atunci nu mai faci. Foarte simplu.

Te salut

Centeri Marius Ionut

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 26/02/2013
28
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 27 Iun 2013 - 23:27

alergatul, bicicleta, bicicleta eliptica, nu sunt bune
pentru cardio, eu merg pe banda de alergat intr-o panta usoara.
pe langa asta fac sala, inclusic genoflexiuni cu greutati , si n-am probleme, parca chiar ma ajuta.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
32
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 28 Iun 2013 - 0:27

sunt intr o criza de o luna is disperat..iau prostate repair is bune de ceva?..astia mai vechi stiti altele mai bune sau astea is ok?pot folosi un aparat cu infrarosii sa incalzesc zona?va multumesc mult

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 28 Iun 2013 - 0:29

nu stiu in disperare de cauza o sa ma duc sa culeg coada soricelului din parc .nu mai am alte solutii de 1 luna iau antibiotic.va rog daca ati putea sa ma ajutati cu un remediu ceva rapid care da roade.va multumesc mult

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 28 Iun 2013 - 0:35

problema la mine e jena ditre anus si testicule jet slab ..

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de tataru la data de Sam 29 Iun 2013 - 0:58

salut maradonel10....incearca capsule de ghimpe cate 3-4 pe zi...la mine ajuta ,dar cand se schimba vremea e rau de tot...nu inteleg de ce...capsule de ghimpe de la pronatura,la mine au rezultate ca am incercat si de la alte companii dar nu au acelasi rezultat...sanatate

tataru

Sex : masculin Mesaje : 51
Data de inscriere : 13/05/2012
37
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 29 Iun 2013 - 1:30

ms tatare..acum am inceput sa ma simt mai bine de o zi.de ieri iau prostate repair ..pe langa mai iau polen crud tincturi ghimpe pufulita propolis coada soricelului de 4 ori pe zi 50 de picaturi dimineata  iau  iaurt cu psillyum,vit e,zn,seara prostamol 1 1 supozitor carpicorn brocolli protocol ,ulei de dovleac.ceai dorel renal +pufulita ghimpe.pot sa zic ca azi e mai bine.am facut comanda la cernitol sa vedem ce va fi.nu e de joaca .o sa iau si capsule de ghimpe.sper sa nu mai am faze acute alea ma omoara.doamne ajuta.tu cum te mai simti ce iei la ora actuala ,ai mai fost la urolog ,ai calcificari,ti-a facut tuseu?.multa sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 29 Iun 2013 - 12:30

salutare,daca va mai intereseaza si alt forum despre prostatita strain intrati pe prostatitis.org. multa sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de George 2014 la data de Sam 24 Oct 2015 - 13:40

Ameliorarea sau disparitia temporara a simptomelor in prostatita cronica nebacteriana nu inseamna neaparat progres in vindecarea bolii .Cand faci sport toate tesuturile se vascularizeaza ,din acest motiv ai usturimi si dureri.Inflamatia prostatica cred ca se rezolva numai prin solutia oferita de medicii din Germania,pe care ai expus-o .

George 2014

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 06/11/2014
37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus